تماس با ما: 81911 (021)  -  ایمیل: heatingsystem@ifco.ir
ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بیاد اور

ایجاد حساب کاربری

کادرهایی که ستاره دارد (*) باید تکمیل شوند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

کاهش ٢٥ درصدی مصرف سوخت با تنظیم مشعل موتورخانه‌ها

 • Posted on:  دوشنبه, 19 بهمن 1394 ساعت 12:30
 • نوشته شده توسط 
  • تنظیم مشعل و معاینه فنی موتورخانه‌ها سبب کاهش ١٥ تا ٢٥ درصدی میزان مصرف سوخت و ٩٠ تا ٩٥ درصدی انتشار گاز سمی مونوکسید کربن کاهش یافته است.
  • ایرج حامدیزاد مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در گفتگو با خبرنگار شانا گفت: چنانچه مصرف بالای انرژی در کشور کنترل نشود شاهد خسارت جبران ناپذیری روی محیط زیست خواهیم بود. 

   وی تصریح کرد: نتایج مطالعه انجام شده از سوی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و بررسی ٦٠٠٠ موتورخانه در ساختمانهای کشور به صورت پایلوت، نشان می‌دهد با تنظیم مشعل و معاینه فنی موتورخانه‌ها حدود ١٥ تا ٢٥ درصد میزان مصرف سوخت و به دنبال آن ٩٠ تا ٩٥ درصد میزان انتشار گاز سمی منوکسید کربن کاهش می‌یابد. 

   مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: متاسفانه با توجه به هزینه‌های مصالح ساختمانی و اولویت نداشتن مصرف انرژی در ساختمانها بویژه کلانشهرها، هم اکنون اولویت جدی برای الزامهای زیست محیطی در ساختمانها وجود ندارد. 

   حامدیزاد افزود: با این حال با دخالت دادن ملاحظات زیست محیطی در فرآیندهای برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از دانش تنظیم شرائط محیطی در طراحی شهری به منظور کاهش مصرف انرژی در بعد کلان و فرادستی ساختمان و با توجه به این‌که زیرساختهای اجرای الزامات زیست محیطی از جمله تامین بعضی از مصالح و تجهیزات، دانش بهره‌برداری صحیح، تدوین قوانین، دستورعملها و استانداردها تا حدودی فراهم شده است.

   به گفته وی از آن جا که طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های کشور از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در حال پیگیری است  امیدوارم بحث بهینه‌سازی و اقدامات زیست محیطی در کنار هم مورد توجه واقع شود و در اولویت کاری مسئولان قرار گیرد. ‌

   وی از جمله ضرورتهای اجرای الزامهای زیست محیطی در فرایند تولید و بهره‌برداری ساختمان را کاهش تولید آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و کاهش وارونگی هوا بویژه در کلانشهرها در فصول سرد سال، کاهش وابستگی به واردات انواع سوخت و ایجاد فرصت برای صادرات گاز طبیعی  و کاهش آلودگی درون ساختمان و در نظر گرفتن سلامت ساکنان اعلام کرد.

   مدیر بهینه سازی انرژی در بخش ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ادامه داد: باتوجه به تمرکز متخصصان روی آلودگی ناشی از خودروها و وسائل نقلیه باید به آلودگیهای زیست محیطی تحت تاثیر صنعت ساختمان نیز توجه داشت؛ ضمن این‌که منابع ثابت مانند موتورخانه‌های گرمایشی، بخاریها و آبگرمکنها نیز از منابع آلودگی هوا به شمار می‌روند. 

   حامدیزاد ادامه داد: از سوی دیگر رشد روز افزون ساخت وسازهای شهری با مصرف انرژی برای تولید مصالح ساختمانی، انتشار گرد وغبار ناشی از عملیات ساختمانی، آلودگیهای شیمیایی ناشی از تولید مصالح ساختمانی، آلودگیهای گازی و ذرات معلق ناشی از حمل و نقل مصالح ساختمانی و تولید زباله‌های ساختمانی همراه است که سبب بروز انواع آلودگیهای زیست محیطی و همچنین افزایش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر می‌شود.

   وی گفت: براین اساس برنامه ریزی در جهت ساخت وسازهای سازگار با محیط زیست و دستیابی به استانداردهای ساختمان سبز و رعایت الزامهای زیست محیطی در فرایند تولید و بهره‌برداری ساختمان نقش فراوانی در کاهش آلودگیهای ناشی از مصرف سوخت فسیلی و افزایش بهره‌وری انرژی در ساختمانها دارد. 

   

خواندن 1861 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 بهمن 1394 ساعت 13:57

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.